Poludnica v Nízkych Tatrách

30.10.2011
poludnica-v-nizkych-tatrach

Má 1549m a trčí nad Liptovským Jánom, Závažnou Porubou a Iľanovom, alebo ak chcete, medzi Jánskou a Iľanovskou dolinou. Jej odlesnený vrchol má podobu viacerých pospájaných krasových plošiniek a pretože je na severnom konci bočného hrebeňa Nízkych Tatier, ponúka luxusné výhľady so záberom 360º. Je to skôr krátky hrebienok, takže aj smerovníky sú tu dva. Na chodníku medzi nimi treba miestami zapojiť aj ruky. Poludnica je vyššia, s dobrým výhľadom na Nízke Tatry, z nižšej Prednej Poludnice je lepší výhľad do kotliny. Tu je aj zaujímavo v skale v zemi zamurovaná vrcholová kniha, takže v zime ju moc nehľadajte :-) Len ešte sa k nej treba nejako dostať, že?

  

Popri_chodníku

Výstup je asi najzaujímavejší z juhu, po modrej zo sedla pod Kúpeľom. Cestu najprv spestrí pomník padlým sovietskym vojakom – nechce sa veriť, že by tie hrdzavé zvyšky munície pod krížom boli ozaj ešte z vojny. Vyššie je to už také príjemnejšie – chodník vedie popod skalné steny a previsy s malými jaskynkami, aj cez pár poriadnych skalných okien. Zamrznutá voda tu v zime úspešne napodobňuje jaskynnú kvapľovú výzdobu. Nejaké skalné steny sú aj popri serpentínach žltej značky zo sedla Rakytovica. Tu je po ceste aj jedna parádna, asi 30 m dlhá jaskyňa. Kto sa z vrcholu bude spúšťať do niektorej zo skôr spomenutých dedín, zistí že nezablúdil keď uvidí vlek (no, ten nad Iľanovom už je asi len na mapách). Do Jána je to v spodnej časti chodníka dokonca priamo po zjazdovke – v zime odporúčam, len treba mať sáčok :-) Prechádzka cez vrchol sa dá aj zokruhovať vďaka príjemnému traverzu lesom, ktorý vedie po juhovýchodnom svahu (zelená značka) medzi sedlami Rakytovica a pod Kúpeľom. Na chodníku hneď za sedlom Rakytovica je upravený prameň. Pekný výhľad na Poludnicu poskytujú skalky na temene nevýraznej odlesnenej Javorovice (pri výstupe od Liptovského Jána).

  

Sýpky_v_Liptovskom_Jáne

Výšľap je zo všetkých strán poriadne strmý, ale ak vám ešte po ňom ostane trocha síl a času, odporúčam prechádzku zrenovovaným centrom Liptovského Jána. Dedina je zaujímavá neobvykle veľkou koncentráciou šľachtických kúrií a kaštieľov, aj keď niektoré sú v žalostnom stave. Nájdu sa ale aj iné stavebné pamiatky, ktoré je hodno obzerať. O všetkých informujú náučné tabuľky a tabule priamo na mieste.

 

Rišo Pouš

 

Fotky Poludnica v Nízkych Tatrách

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri